Stare Miasto

Old Town of Stockholm, Sweden. Also known as "Gamla Stan" in SwedishSztokholmska starówka, choć stosunkowo niewielka, to pełne uroku, tętniące dniem i nocą życiem miejsce, gdzie już za rogiem można znaleźć chwilę wytchnienia.

Ta część miasta nosi też nadal ślady swojej burzliwej historii – tu odbywały się i królewskie śluby, i egzekucje.
Początki Starówki sięgają XIII wieku, co widać po niesłychanie wąskich pasażach i zaułkach, z których najwęższy ma jedynie 90 cm szerokości. Na początku, dość długo mieszkali tu osiadli w Skandynawii Niemcy; ślady wpływów architektury północnych Niemiec widoczne są wyraźnie w architekturze.

Stare Miasto leży głównie na wyspie Stadsholmen, ale należą doń także wysepki Riddarholmen oraz Helgeandsholmen. W rejonie Starówki leży m.in. katedra, w której wyróżnia się złocona rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz Zamek Królewski.
Stortorget – duży rynek – otoczony jest mieszczańskimi kamienicami, stoi tu także dawny budynek giełdy. Na rynku, podczas tzw. Krwawej Rzezi w 1520 r ścięto na rozkaz króla Krystiana II 82 szlacheckich głów. Efektem była rewolta oraz wojna domowa, która zakończyła się wycofaniem się Szwecji z unii Danią i Norwegią. Na tron Szwedzki wstąpił król Gustaw Waza.