Informacje praktyczne

Informacja turystyczna
Ośrodek informacji turystycznej mieści się w Sverigehuset w Kungsträdgården. Czynny w dni powszednie od 9 do 18, w soboty i niedziele od 10 do 15. Tel. 08-789 24 90.

Komunikacja miejska
Transportem publicznym w Sztokholmie zajmuje się Stockholms Lokaltrafik (SL). Na jeden i ten sam bilet można przez godzinę jeździć metrem, kolejką dojazdową (Pendeltåg) autobusami, tramwajem oraz niektórymi statkami, kursującymi po szkierach. Chcąc wysiąść na danym przystanku autobusowym, należy zasygnalizować to kierowcy przyciskając Stopp.

Dorośli za kupiony wcześniej (w punktach obsługi, automacie, kioskach i sklepach spożywczych, w internecie lub za pomocą SMS-a) bilet jednorazowy w tzw. zonie A, czyli praktycznie biorąc w całym mieście, na który składają się 2 kupony - kuponger - po 15 kr) płacą 30 kr, ale za podobny bilet kupiony w kasie metra trzeba zapłacić już 40 kr. Uwaga: od kwietnia 2007 nie można nabyć biletu u kierowcy autobusu!

W kioskach można kupić wcześniej Förköpsremsa - 16 kuponów za 180 kr, co pozwala na przejazdy po cenie jeszcze niższej (Uwaga: bilety mają różny wygląd, w zależności od miejsca, gdzie zostały kupione). Stali użytkownicy miejskich środków komunikacji kupują zwykle kartę miesięczną (periodkort), mogą na nią jeździć, ile chcą. Karta jest bezimienna. Planując dużo przejazdów, można wybrać kartę turystyczną - trzydniową lub jednodniową.
Bilety ulgowe przysługują młodzieży do lat 20 oraz osobom, które ukończyły 65 lat. Kara za jazdę bez biletu wynosi 1200 koron.

Za bilet na autobus firmy Flygbussarna na lotnisko Arlanda płaci się oddzielnie. Arlanda Express proponuje szybsze, choć droższe, połączenie kolejowe. Na lotnisko w Bromma, oprócz Flygbussarna, dojeżdza również autobus miejski.

Promy
Do Finlandii i Estonii odpływają z portu Värtahamnen w Ropsten, Stadsgården w centrum odchodzi Viking Line. Prom do Gdańska staje w porcie w Nynäshamn, dokąd dojeżdża Pendeltåg.

Samochodem
Za parkowanie generalnie płaci się, w wielu miejscach centrum jest ono zabronione, najłatwiej zaparkować w dużych podziemnych parkingach... lub zostawić po prostu samochód poza centrum.
Parkuj zawsze zgodnie z kierunkiem jazdy, nie parkuj na chodniku, ani zbyt blisko skrzyżowania lub zakrętu ulicy. Raz w miesiącu na danej ulicy obowiązuje zakaz parkowania ze względu na czyszczenie jezdni.

Piesi
mają na jezdni pierwszeństwo — samochody mają obowiązek zatrzymać się, gdy wykażesz chęć przekroczenia jezdni.

Inne
W całej Szwecji w restauracjach, pubach i kawiarniach obowiązuje zakaz palenia tytoniu.

Napiwek wliczony jest w cenę posiłku.

Lunch – dagens rätt – kosztuje około 70 koron, zazwyczaj składa się z gorącego dania, zimnego napoju, surówki, chleba oraz kawy/herbaty.

Alkohol sprzedawany jest w specjalnych sklepach Systembolaget. Przy jego zakupie, (dotyczy to także słabego piwa w sklepie spożywczym) możesz zostać poproszony o pokazanie legitymacji (alkohol i wyroby tytoniowe sprzedaje się osobom, które ukończyły 20 lat).

Płacąc w sklepie kartą kredytową lub bankową nie zdziw się, gdy także poproszony zostaniesz o pokazanie legitymacji.

Poczta
Poczta główna przy dworcu centralnym czynna jest  do godz. 22, w soboty od 10 do 19. Punkty usług pocztowych znajdują się w wielu sklepach spożywczych. Znaczki można kupić w większości kiosków z gazetami.