Jak poruszać się po Sztokholmie Komunikacja miejska
Transportem publicznym w Sztokholmie zajmuje się Stockholms Lokaltrafik (SL). Na jeden i ten sam bilet, ważny w obrębie danej strefy, można przez godzinę jeździć metrem, kolejką dojazdową (Pendeltåg) autobusami, tramwajem oraz niektórymi statkami, kursującymi po szkierach. Chcąc wysiąść na danym przystanku autobusowym, należy zasygnalizować to kierowcy przyciskając Stopp.

Istnieją trzy strefy, cała sieć metra mieści się w jednej, zon A, za podróż w ramach jednej strefy płaci się zawsze dwa kupony - czyli 30 koron, w zależności od rodzaju biletu (w tym wypadku normalnego). Za przejazd w dwóch strefach należy zapłacić za 3 kupony, we wszystkich trzech - za cztery.

Dorośli za kupiony wcześniej (w automacie lub za pomoca SMS, uwaga: nie ma możliwości zakupu biletu na pokładzie autobusu!) - jednorazowy bilet ważny w jednej strefie (kupong) płacą 30 kr (ulgowe bilety kosztują wtedy 18 kr). Ceny biletów tego typu na kolejne strefy to 45 i 60 kr. 
Natomiast kupiony w kasie metra lub kolejki kupong kosztuje 20 kr.
Cena kupong zakupionego na sztuki w punktach obsługi, kioskach i sklepach spożywczych etc wynosi 15 kr. Można też kupić wcześniej pakiet 16 sztuk biletów, tzw. förköpsremsa (wymawiaj: "forsiopsremsa") za 180 koron, co pozwala na przejazdy po cenie nieco niższej.


Bilety jedno- i wielodniowe
Planując dużo przejazdów, można wybrać kartę turystyczną - np. trzydniową lub jednodniową.
Bilet jednodniowy kosztuje 100 kr, trzydobowy - 200 kr, tygodniowy - 260 kr.

Stali użytkownicy miejskich środków komunikacji kupują zwykle kartę miesięczną (periodkort), mogą na nią jeździć, ile chcą. Karta jest bezimienna, kosztuje 690 kr (stan na marzec 2011). Karty typu smart card, o nazwie SL Access zastępują już tradycyjne bilety i karty. Uzyskać je można w punktach sprzedaży SL i załadować za pomocą karty płatniczej w automatach.

Ulgi i kary
Bilety ulgowe przysługują młodzieży do lat 20 oraz osobom, które ukończyły 65 lat. Kara za jazdę bez biletu wynosi 800 koron.

Za bilet na autobus firmy Flyggussarna na lotnisko Arlanda i Bromma płaci się oddzielnie. Arlanda Express proponuje szybsze choć droższe połączenie kolejowe, za które również płaci się oddzielnie. (Do lotniska w Bromma dojeżdza także zwykły autobus miejski.)

Metrem podróżuje się po mieście najszybciej, przy okazji zobaczyć można specyficzny wystrój stacji. Jedną z popularnych wśród turystów linii jest linia autobusowa 47, kursująca do muzeum statku Vasa oraz do Skansenu, dokąd jedzie też jedyny w Sztokholmie tramwaj. Natomiast autobus nr 69 dowiezie nas do Kaknästornet, 155-metrowej wieży telewizyjnej, skąd widać panoramę miasta.

Stacja metra w Sztokholmie

Metro (Tunnelbana, T-bana)
Sztokholmskie metro można nazwać najdłuższą, bo liczącą  110 kilometrów, wystawą sztuki na świecie. 
Około 90 ze stu stacji otrzymało specjalny, unikalny wystrój, który jest dziełem ponad 125 artystów plastyków, wśród - nota bene - których znalazło się także paru Polaków, zamieszkałych w Szwecji.
Do wystroju wykorzystano muralia, rzeźby, mozaiki, instalacje i reliefy. Są stacje kreowane na podziemne groty (bo w końcu metro wykute jest w skale), na zielone ogrody z szemrzącymi strumyczkami i na imponująco zagospodarowane wystawy nowoczesnej sztuki.

Taksówki
Najłatwiej wezwać taksówkę przez telefon, chociaż można też złapać ją na ulicy. Napiwki nie są w zwyczaju, ale będąc zadowolonym z usługi można oczywiście takowy dać. Taksówki wożą pasażerów po lądzie i wodzie; adres taksówek wodnych - Taxibåtar - znajduje się w książce telefonicznej.

Piesi
mają na jezdni pierwszeństwo — samochody mają obowiązek zatrzymać się, gdy okażesz chęć przekroczenia jezdni.

Samochodem po Sztokholmie
Za parkowanie generalnie płaci się, w wielu miejscach w centrum jest ono zabronione, najłatwiej zaparkować w dużych podziemnych parkingach ...lub zostawić po prostu samochód poza centrum.
Parkuj zawsze zgodnie z kierunkiem jazdy, nie parkuj na chodniku, ani zbyt blisko skrzyżowania lub zakrętu ulicy. Raz w miesiącu na danej ulicy obowiązuje zakaz parkowania ze względu na czyszczenie jezdni - sprawdź, kiedy to ma miejsce.