Co i gdzie zjeść

Mimo że obiad w restauracji w Szwecji nie należy do najtańszych w Europie, smacznie, tanio i obficie można zjeść w godzinach lunchu. Lunch – dagens rätt – kosztuje około 60 koron i zazwyczaj składa się z gorącego dania, zimnego napoju, surówki, chleba oraz kawy/herbaty. W wielu miejscach w czwartki na lunch podaje się tradycyjnie grochówkę i naleśniki z dżemem.

Do wyboru jest również mnóstwo barów szybkiej obsługi, ulicznych kiosków z hamburgerami oraz gęsta sieć pizzeri (uwaga: w Szwecji nie dowozi się raczej pizzy do domu, można ją jednak zamówić przez telefon w najbliższej pizzerii i odebrać samemu).
Wieczorami w restauracjach - a są one głównie nastawione na kuchnię międzynarodową  - jest trochę drożej, ale obiad tam może przeistoczyć się w prawdziwą ucztę dla podniebienia. Wiele restauracji charakteryzuje się również specyficznym wystrojem - do najbardziej popularnych eleganckich miejsc należą Operakällaren, Franska Salen w hotelu Grand oraz Edsbacka.

Dania wegetariańskie w meny jest powszechnie uznawaną normą, w ich zamieszczaniu celują szczególnie restauracje chińskie oraz indyjskie.
Napiwek wliczony jest w cenę posiłku.

Uwaga: w Szwecji istnieje specyficzny podział piwa. Piwo lekkie lättöl, które można kupić w zwykłym sklepie spożywczym i zawiera poniżej 2,25 procenta, nie jest traktowane jako napój alkoholowy i podawane jest np. do lunchu w restauracji, która nie prowadzi sprzedaży alkoholu. Piwo zawierające powyżej 3,5 procenta (starköl) sprzedaje się w sklepie monopolowym. Zamawiając więc słabe piwo w restauracji należy to wyraźnie zaznaczyć. Prosząc po prostu o piwo, otrzyma się duży kufel mocnego pilsnera z beczki (stor stark).
Piwo które zawiera 2,25-3,5 procent ekstraktu nazywa się folköl i do jego zakupu upoważnione są osoby, które ukończyły 18 rok życia.