Zakupy w Sztokholmie

Swedish Design in Stockholm, SwedenSzwecja słynie ze swojego wzornictwa, jeśli więc nie ma się ochoty na zakupy w sklepach, które i tak znajdziemy w innych krajach, warto przejść się po mieście właśnie w celu zapoznania się ze szwedzką współczesną sztuką wzorniczą — i znaleźć coś oryginalnego do domu, dla siebie czy dla dzieci oraz innych bliskich.
Rundę po sklepach ułatwia ich skupienie wokół Hamngatan, Biblioteksgatan oraz Stureplan w centrum.

Warto także zajść na Södermalm — do dzielnicy niegdyś robotniczej, potem po części należącej do cyganerii, dziś dla wielu coraz bardziej atrakcyjnej i modnej. Mnóstwo tu małych i większych sklepów firmowych, w sklepie Designtorget można zapoznać się z najciekawszymi trendami wzornictwa; Designtorget Mode to miejsce, gdzie tylko najlepsi spośród młodych projektantów mody mają szansę na wystawienie na sprzedaż swoich dzieł. Tam też można zorientować się w panujących trendach i zakupić coś, czego wielu będzie nam zazdrościć. Sklep mieści się na Götgatan 31 (Designtorget  istnieje także przy Sergels Torg, w samym centrum). Stamtąd już tylko 10 minut na Hornsgatan, gdzie pełno małych sklepików i galerii.
Wracjając do centrum, ze wzgórz Södermalmu ma się piękny widok na Starówkę i stateczki przy Slussen. Na Starym Mieście także pełno sklepów, głównie z pamiątkami, ale nie tylko. Na Tyska Brinken 20 znajdziemy sklep Jacksons 20 Century Design, którego właściciele służą dużą wiedzą o srebrze, biżuterii, antykach i ceramice.

Inne ciekawe skupisko sklepów z wzornictwem mieści się wokół Odenplan. Stoiska ze sławnym szwedzkim szkłem z fabryk Orrefors i Kosta Boda znajdują się w wielu domach towarowych — np. w kiedyś znanym i najbardziej ekskluzywnym domu towarowym NK (skrót od Nordiska Kompaniet), w który dziś mieszczą się eleganckie sklepy markowe. NK, jak również inne domy towarowe, np. PUB czy Ahlens w centrum otwarte są we wszystkie dni tygodnia.