Pałac królewski (Kungliga Slottet)

The Royal Palace, Stockholm SwedenDzisiejszy monumentalny pałac królewski powstał w efekcie odbudowy po pożarze w 1697 roku zamku Tre Kronor. Pałac, zaprojektowany przez królewskiego architekta Nikodema Tessinga Młodszego, ukończono w 1754 roku. Ta barokowa budowla mieści na siedmiu kondygnacjach 608 pokoi i komnat, bogato urządzonych w stylu baroku i rokoko.
Pałac jest obecnie oficjalną rezydencją i miejscem pracy króla Karola Gustawa III, jednocześnie udostępnia się go zwiedzającym, co jest w takich przypadkach rzeczą rzadką.

Zwiedzanie Muzeum Pałacowego - bogato urządzonych Apartamentów, Skarbca z klejnotami królewskimi oraz Muzeum Zamku Tre Kronor bywa więc czasem utrudnione podczas np. wizyt państwowych czy innych uroczystości. Zbiór Antyków Gustawa Adolfa II - głównie rzeźb antycznych - otwarty jest jedynie latem. W Zbrojowni w podziemiach pałacu można zobaczyć bogaty zbiór zbroi, ubiorów z epoki oraz karet i powozów. (Zbrojownia otwara będzie ponownie po remoncie 27 stycznia 2007.)

Zmiana warty i uroczysty przemarsz straży królewskiej z Mynttorget pod pałacem odbywa się codziennie o godz. 12; w zimie uroczysta parada warty z udziałem orkiestry ma jedynie miejsce w środy i soboty o godz. 12.15 oraz w niedziele o 13.15. Od kwietnia, przez całe lato, pod pałacem można zobaczyć także uroczystą paradę konną.