Festiwale i festyny w Sztokholmie

Stockholm FestivalsOd czasu, gdy miasto zrezygnowało z hucznych obchodów festynu Vattenfestival, za największy - również w Skandynawii - uchodzi Stockholm Pride. Ten festiwal kultury gejów, z licznymi imprezami na mieście oraz z kończącą go paradą urządzany jest od 1998 roku na początku sierpnia. Na scenie w Pride Park w Tantolunden występują znani artyści, a w Pride House mają miejsce wykłady, seminaria oraz pokazy teatralne i filmowe.

Zamiast Vattenfestival mamy w drugiej połowie sierpnia Stockholms kulturfestival z licznymi imprezami kulturalnymi w centrum i w innych dzielnicach miasta. 

Innym znanym festiwalem jest Stockholm Jazz Festival, który główną scenę ma na Sheppsholmen pod muzeum sztuki współczesnej, a pozostałe koncerty w klubach jazzowych i innych salach koncertowych. Odbywa się co roku w lipcu i przyciąga wielu znanych muzyków, oraz oczywiście liczną publiczność. W Sztokholmie panują wtedy niemal białe noce - które stwarzają świetne tło dla koncertowania i słuchania muzyki.
W listopadzie ma miejsce w Sztokholmie międzynarodowy festiwal filmowy, z mnóstwem ciekawych filmów, spotkań i dyskusji.

Jeśli podczas wizyty w Sztokholmie nie trafimy na żaden z nich, może wystarczy nam pójść do Kungsträdgården, gdzie atmosfera festynu utrzymuje się niemal zawsze.