Parki Sztokholmu

Djurgården
Niegdyś królewskie tereny łowieckie, dzis wyspa Djurgården jest fantastycznym terenem rekreacji i rozrywki w centrum Sztokholmu, odwiedzanym każdego roku przez miliony ludzi. Jego atrakcje obejmuja Skansen - pierwsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu, Junibacken - dla dzieci prawdopodobnie największa atrakcja Sztokholmu, z teatrami i miejscami znanymi z książek Astrid Lindgren, park rozrywki Gröna Lund, muzeum statku Wasa i wiele innych.

Djurgården 8

Do Djurgården dojeżdża autobus 44 i 47, ale równie dobrze można wziąć prom Djurgårdsfärjan z przystani w Slussen.

Park Haga
Park Haga (Hagaparken) to kolejna zielona oaza miasta, popularne miejsce spacerów i pikników.
Tereny dzisiejszego Hagaparken, jak również przylegające doń włości na północnych rogatkach miasta zakupił w 1771 roku król Gustaw III i kazał tam zbudować tam swoją „pustelnię”, nazwaną później Pawilonem Gustawa III w Haga. Pawilon jest jednym z najlepszych przykładów późnego stylu gustawiańskiego. Wnętrze urządzono w stylu pompejańskim, a wokół stworzono park angielski. W jego chaszczach ukrył się raz, niedoszły podówczas jeszcze, zabójca króla; jego obecność odkryły jednak liczne straże, pilnujące terenów królewskich. Zamach udał się dopiero za trzecim razem – na balu maskaradowym w Operze w 1792 roku.
W parku jest także „Pawilon Królowej”, dziś znany jako Pałac Haga. Powstał on w początkach XIX wieku i wielokrotnie służył za rezydencję królewską. Przez ponad pół wieku był rezydencją rządową dla ważnych gości, którą oddano niedawno do użytku Księżniczce Viktorii i jej narzeczonemu.