Jak dojechać do Sztokholmu

Drogą powietrzną
Sztokholm ma dwa międzynarodowe porty lotnicze: Arlanda (40 km od miasta) oraz Bromma (8 km). Na mniejszym lotnisku Skavsta pod Nyköping (100 km od Sztokholmu) lądują głównie samoloty tanich linii lotniczych.

Stockholm Bromma Airport

Z Arlandy najłatwiej - i najtaniej (110 kr, dane z 2009) - jest jechać często kursującym autobusem Flygbussarna. Podróż zajmie około 40 minut. Szybszym środkiem transportu jest pociąg, który do stacji Centralen dojedzie w ciągu 20 minut. Uwaga: na pokładzie autobusu bilet można kupić jedynie za pomocą karty płatniczej.

Na lotniskach w Bromma oraz Skavsta odjazdy autobusów dostosowane są  do przylotów i odlotów samolotów. Wszystkie autobusy stają w sztokholmskim Cityterminalen, obok stacji kolejowej. Na Bromma można także wsiąść w zwykły miejski autobus.
Z lotniska Skavsta można się też dostać autobusem (länsbuss) do stacji kolejowej w Nyköping. Cena kombinowanego biletu do Sztokholmu wynosi około 140 koron, i należy liczyć się z tym, że podróż taka zajmie przynajmniej 1,5 godziny.

Na wszystkich lotniskach moża wziąć taksówkę; cena przejazdu z Arlandy do centrum Sztokholmu wynosi około 440 koron (za przejazd 1-4 osób). 
Ze Skavsty centrum Sztokholmu taksówka kosztuje około 1300 kr, i jedzie około godziny. Można też dostać się jedynie do Nynäshamn, i wsiąść tam w pociąg podmiejski do Sztokholmu.

Pociągiem
Stacja centralna (Centralstationen, T-Centralen) jest węzłem komunikacyjnym, gdzie zatrzymują się autobusy dalekobieżne, autobusy z lotniska, metro, pociąg podmiejski oraz oczywiście pociągi dalekobieżne. Bilety kolejowe można nabyć również przez internet na stronie http://www.sj.se/ i odebrać je w automatach lub butikach SJ na terenie Szwecji.

Promem
Prom z Polski przybija w porcie w Nynäshamn, skąd można wziąć pociąg podmiejski do stacji centralnej. W samym Sztokholmie, w porcie Värtahamnen w Ropsten cumują także promy z Finlandii oraz Estonii. Ze Stadsgården w centrum odchodzi Viking Line. 

Samochodem
Szwedzkie drogi są wyśmienite, od południa do miasta wjeżdża się autostradą E4, od zachodu - E18. Myto, które wprowadzono na rogatkach miasta w dni powszednie w godz.6.30-18.29, dotyczy jedynie samochodów ze szwedzką rejestracją.